Házi segítségnyújtás keretében a szolgáltatást igénybevevő személy saját lakókörnyezetében kell biztosítani az önálló életvitel fenntartása érdekében szükséges ellátást.

A házi segítségnyújtás keretében két szolgáltatási altípust különböztetünk meg. A szociális segítést és a személyi gondozást.

Szociális segítés keretében biztosítani kell:

  • a lakókörnyezeti higiénia megtartásában való közreműködést (takarítás a lakás életvitelszerűen használt helyiségeiben, nem nagytakarítás az egész lakásban, mosás, vasalás),
  • a háztartási tevékenységben való közreműködést (bevásárlás, segítségnyújtás ételkészítésben és étkezés előkészítésében, mosogatás, ruhajavítás, közkútról, fúrt kútról vízhordás, tüzelő behordása kályhához, egyedi fűtés beindítása, hó eltakarítás, síkosság mentesítés a lakás bejárata előtt, kísérés),
  • a vészhelyzetek kialakulásának megelőzésében és a kialakult vészhelyzet elhárításában történő segítségnyújtást,
  • szükség esetén a bentlakásos szociális intézménybe való beköltözés segítését.

A személyi gondozás résztevékenységei:

  • az ellátást igénybe vevővel segítő kapcsolat kialakítása és fenntartása (információnyújtás, tanácsadás, családdal-ismerősökkel való kapcsolattartás segítése, ügyintézés),
  • gondozási és ápolási feladatok elvégzése (mosdatás, fürdetés, öltöztetés, ágyazás-ágyneműcsere, inkontinens beteg ellátása, testfelület tisztítása, kezelése, haj-arcszőrzet ápolása, száj-fog és protézis ápolás, körömápolás, bőrápolás, folyadékpótlás /segédeszköz nélkül/, mozgatás ágyban, decubitus megelőzés-felületi sebkezelés, sztómazsák cseréje, gyógyszer kiváltása-adagolása, vérnyomás-vércukor mérése, hely és helyzetváltoztatás segítése lakáson belül és kívül, kényelmi és gyógyászati segédeszközök beszerzésében közreműködni, használatuk betanítása és karbantartása, a háziorvos írásos rendelésén alapuló terápia követése (kompetencia határig),
  • a szociális segítés keretében biztosítandó feladatok.

Az ellátás igénybevételének módja:

  • A házi segítségnyújtás igénybevétele önkéntes, az ellátást igénylő, illetve törvényes képviselője kérelmére történik.
  • Az ellátás igénylése írásban a Gondozási Központ intézményvezetőjénél a Rakamaz Arany János út 108. szám alatti székhelyen, Tiszanagyfalu településen Tiszanagyfalu, Kossuth út 80. szám alatt az intézményvezető által megbízott személynél történik.
  • A házi segítségnyújtás igénybevételét megelőzően vizsgálni kell a gondozási szükségletet. Az intézményvezető az ellátást igénylő háziorvosának közreműködésével végzi el a gondozási szükséglet, valamint az egészségi állapoton alapuló szociális rászorultság vizsgálatát. Ennek keretében meg kell állapítani, hogy az ellátás esetében szociális segítés vagy személyi gondozás indokolt, valamint a napi gondozási szükséglet mértékét.
  • Pozitív döntés esetén az intézményvezető és az általa megbízott személy az ellátottat nyilvántartásba veszi és a megállapodásban rögzítettek szerint az ellátást megkezdi.

 

 

Az ellátásért fizetendő térítési díj:

  • Az ellátásért térítési díj fizetendő. Házi segítségnyújtás esetén az ellátásra fordított költségek alapján megállapított intézményi térítési díj összegét Rakamaz Város Önkormányzatának az 5/2015. (II.27.) számú rendelete tartalmazza.

A személyi térítési díjat a tárgyhónapot követő hónap 25. napjáig kell befizetni számla ellenében a Gondozási Központ részére.